szkolaZespół Szkół nr 3 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wiskitkach to renomowana szkoła zapewniająca naszym uczniom szeroki wybór możliwości nauki  w klasach liceum oraz technikum. Nieustannie rozwijająca się, bogata w wysokiej klasy sprzęt multimedialny cieszy się wysokimi wynikami matur oraz egzaminów zawodowych. W ramach nauki w murach naszej placówki oferujemy uczniom możliwość uczestniczenia w projektach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe (informatyczne, turystyczno – hotelarskie, a nawet językowe). Nasza szkoła umożliwia wzięcie udziału w takich projektach jak Informatyka+, Leonardo da Vinci „Uczenie  się przez całe życie” oraz wielu innych dzięki którym można wyjechać m.in. do Czech czy Austrii.

Ważniejsze daty:

Historia naszej wspaniałej szkoły ma swój początek 1 września 1993 roku i trwa po dzień dzisiejszy, a każdy dzień jej istnienia tworzy nową historię – naszą historię.

• 01.09.1993 – ZS3 w Wiskitkach funkcjonuje jako „Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych” przy ul. Waryńskiego 1, 96-300 Żyrardów
  • 30.08.2000 – Zmiana nazwy na Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • 01.09.2002 – Zmiana nazwy na „Zespół Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie” spowodowana powołaniem w szkole, oprócz istniejącego Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Profilowanego. Liceum Profilowane kształci w profilu „Zarządzanie Informacją”.
  • 01.07.2003 – Zmiana siedziby szkoły na adres: ul. Kościuszki 25, 96-315 Wiskitki
  • 01.09.2007 – Powołano Technikum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wiskitkach
  • 1.09.2008 – Utworzony klasy o profilu technik informatyk oraz technik obsługi turystycznej
  • 26.10.2008 – Uroczyste otwarcie nowej hali w budynku naszej szkoły
  • 1.09.2010 – Utworzono klasę o profilu technik hotelarstwa

patron

Patronka

Maria Skłodowska-Curie – (ur. 7 listopada 1867, zm. 4 lipca 1934) – pochodząca z Polski uczona polsko – francuska, fizyczka, chemiczka,

Większość życia spędziła we Francji, tam też studiowała (w Polsce w XIX w. kobiety nie mogły studiować, a i we Francji było to rzadkością), a następnie rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Jest ona też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.
.